Türkiye Petrolleri Yarımca Nehri Petrol Sızıntısı

Türkiye Petrolleri Yarımca tesis yöneticisinin 15 Aralık 2021 tarihinde nehrin neden olduğu kirliliğe müdahale etmesi talebi üzerine

Bobcat River Oil Spill Response 1

Olay yerine gelirken dere yatağının denize dökülen kısmına kirliliği önlemek için yağ emici sosis bariyerleri ve yağ bariyerleri yerleştirildi. Kirliliğin nehre hapsedilmesinin ardından yağ emici pedlerle kirliliğin temizlenmesi çalışmalarına başlandı. Operasyon sırasında kirlilik kaynağının tamamen kesilmediği gözlemlendi. Gün içinde kirliliğin kaynağına ulaşılırken, Zülfikarlar kimya firması yetkilileri kirliliğin durdurulması ve ortadan kaldırılması için çalışma başlattı. Atık kaynağının toplanması bir vakumlu kamyon kullanılarak başlatıldı.

16 Aralık 2021’de nehir yatağındaki yağ emici sosis ve pedler tamamlandı. Petrol ve türevlerinin absorbe edilmesi ve toplama işlemine geçildi. AtıkRiver Oil Spill Response Oil Absorbent Boom toplama işleminin ardından nehirde yağ ve sonuçları görüldü ve yağ emici sosis ve pedlerle müdahaleye devam edildi. Kirlilik nehre döküldükten sonra noktaya yağ emici sosisler yerleştirilerek kirlilik nehir dökülmelerinin azaldığı noktaya ulaşır.

Kirlilik nehre sıçrayınca Zülfikarlar firma yetkilileri kirlenen toprağı bobcat yardımıyla ayırmaya başladı ve kirlenen toprak bigbag çuvallara dolduruldu. Akşam saatlerinde kirlilik kesildikten sonra petrol patlaması, yağ emici pedler ve sosisler toplandı. Daha sonra Big bag çuvallarda bulunan atıklar, bertaraf edilmek üzere kamyona yüklendi.

 

Get a quote